9 rzeczy, o których trzeba pamiętać projektując swoje mieszkanie

Projektowanie wnętrz to naprawdę nie jest prosta sprawa. Jest mnóstwo czynników, na które trzeba zwrócić uwagę, żeby jak najdłużej cieszyć się udanym remontem i nie myśleć o kolejnych zmianach.

Oto 9 rzeczy, o których trzeba pamiętać projektując swoje mieszkanie:

  1. Sprawdź co Ci w duszy gra.

Określ w jakim stylu chcesz urządzić mieszkanie. Nie musisz nazywać tego stylu, ale przy pomocy np. zdjęć z Internetu sprawdź co Ci się podoba, a co zdecydowanie nie. Zastanów się, jakie kolory lubisz, jaki kolor miałby być dominujący, a którego użyć w dodatkach.
Może jest coś, co przypomina Ci np. rodzinny dom albo jakieś wyjątkowe miejsce i chcesz przenieść to do swojego domu. Może jest to jakiś mebel, obraz, cegły na ścianie.

  1. Pamiętaj o ergonomii.

Ustawiaj meble tak, aby nie przeszkadzały w przemieszczaniu się. Zadbaj o to, aby drzwi od poszczególnych pomieszczeń, czy od szaf i szafek swobodnie się otwierały, nie haczyły o inne meble czy wiszące żyrandole. Nie zawsze pomieszczenie jest na tyle duże, żeby zrobić w nim zabudowę kuchenną w kształcie litery U. Nie do każdej łazienki wejdzie wanna. Jednym słowem urządzaj mieszkanie tak, aby można było swobodnie się po nim poruszać i żeby wygodnie korzystało się z wyposażenia.

  1. Uwzględnij przepisy.

Planując rozmieszczenie punktów świetlnych, włączników czy gniazd elektrycznych, a także planując układ kuchni i łazienki pamiętaj o zastosowaniu się do przepisów budowlanych dotyczących elektryki, hydrauliki i wentylacji. Jest to konieczne m. in. ze względów bezpieczeństwa.

  1. Zrób rozeznanie w temacie wyposażenia wnętrz.

Odwiedź parę sklepów i zdobądź wiedzę na temat rodzajów drzwi, paneli podłogowych, sposobów wykańczania ścian w pokojach, kuchni i łazience, rodzajów oświetlenia – sprawdź czym różni się zwykła lampa od szynoprzewodu. Zobacz jakie są rodzaje baterii prysznicowych, wannowych i umywalkowych. Podpytaj, której firmy produkty są warte zakupu.

  1. Sprawdź jakie są możliwości w wyborze AGD.

Rozeznaj się w rodzajach i markach sprzętów AGD. Poczytaj na temat piekarników, płyt grzewczych, okapów (jak dobrać ich moc), lodówek, pralek, suszarek elektrycznych, odkurzaczy. Może chcesz zamontować sobie kawiarkę w zabudowie kuchennej, szufladę podgrzewającą lub winiarkę. Rynek jest bardzo różnorodny, firmy prześcigają się w nowościach. Proponuję najpierw poczytać, a później sprawdzić na żywo wybrany towar w sklepie.

  1. Odwiedź stolarza.

Pomoże Ci on zaprojektować kuchnię, szafy, meble łazienkowe i przedstawi Ci materiały, z których można je wykonać. Powie Ci o wadach i zaletach mebli lakierowanych, akrylowych, laminowanych, foliowanych, fornirowanych, drewnianych. Przedstawi Ci wady i zalety różnych blatów, a także opowie o trendach w projektowaniu mebli. Urządzając kuchnię pamiętaj o strefie zmywania, pieczenia i przechowywania oraz o trójkącie roboczym.

  1. Skorzystaj z pomocy przy urządzeniu łazienki

Nie musisz samodzielnie aranżować łazienki. Praktycznie w każdym sklepie z kafelkami uzyskasz pomoc w zaprojektowaniu jej w zamian za to, że wyposażenie i materiały kupisz w tym sklepie. Będziesz mieć zrobione wizualizacje, jednak zwykle bez rysunków wykonawczych.

  1. Zadbaj o wygodę.

Do samych przyjemności należy wyszukiwanie mebli tapicerowanych, dodatków do mieszkania. Jest tyle przepięknych tapet, materiałów upiększających okna, sof, krzeseł, łóżek – aż się w głowie kręci. Nie wiadomo na co się zdecydować. Na okna żaluzje, firany czy rolety? Pamiętaj, krzesła dobierz tak, aby nie były zbyt szerokie i dały się wszystkie wsunąć pod stół. Dobierając łóżko do sypialni, zwróć uwagę nie tylko na jego walory estetyczne i wygodny materac – łóżko też powinno być wygodne, tj. powinno być bez twardych, ostrych kantów i powinno otwierać się wygodnie, tj. we właściwą stronę. O Twoją wygodę, bezpieczeństwo i oszczędności zadba system SMART – inteligentna automatyka. Na rynku są dostępne systemy bezprzewodowe, które można instalować w mieszkaniach bez kucia ścian.

  1. Szczegółowo zaplanuj remont.

Dobierając ekipę remontową sprawdź jej referencje, ubezpieczenie, podpisz z nią odpowiednią umowę. Kontroluj etapy prac, czy są wykonywane zgodnie z terminem i zgodnie z Twoimi wytycznymi. Jeżeli będziesz mieć pewność tego co, jak i gdzie, to nikt Ci nie wmówi, że „tego się nie da” albo „tak będzie ładniej”. Wszelkie wyposażenie i materiały niezbędne przy remoncie kup wcześniej, aby prace szły sprawnie i bez zbędnych przestojów.

Podczas planowania remontu jest mnóstwo elementów, które trzeba uwzględnić żeby cieszyć się jego udanymi efektami przez lata. Czym więcej punktów zastosujesz z tych sugestii, tym większe szanse na to, że stworzysz swoje wymarzone mieszkanie. Unikniesz również przykrych błędów, które mogą Cię kosztować wiele stresu i pieniędzy, a jednocześnie bardziej zapanujesz nad remontem.