Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Schody ażurowe, zwłaszcza te znajdujące się w salonie, pozostawmy swojemu urokowi i nie próbujmy na siłę aranżować przestrzeni pod nimi.

Schody pełne, proste najczęściej umieszczane są na uboczu, tj. na skraju salonu lub w korytarzu. Z moich obserwacji wynika, że wnęka pod takimi schodami „zaaranżowana” jest przez rower lub „na chwilę” jakieś niepotrzebne sprzęty, które szkoda wyrzucić bo może się jeszcze przydadzą.

No dobra, niech tam sobie stoją niepotrzebne graty, ale ukryjmy je chociaż tworząc pod schodami schowek. Tak naprawdę to nie jestem zwolenniczką zbierania nieprzydatnych przedmiotów, najlepiej jest się ich pozbyć, a w schowku pozostawmy tylko rower :).

Przeglądając propozycje Internetowe, dochodzę do wniosku, że w kwestii aranżacji przestrzeni pod schodami wymyślono już chyba wszystko, co można było wymyślić.

Pomysłem starym jak świat jest umieszczenie pod schodami, nawet tymi bardzo wąskimi, szafy lub otwartych półek. Możemy tutaj pofantazjować jedynie z rodzajem i kolorem frontów, czy sposobem otwierania szafy np. możemy umieścić tradycyjne drzwi na zawiasach, drzwi przesuwne czy kosze kargo.

Źródło foto: www.komandor.pl, www.czterykaty.pl, www.ekspertbudowlany.pl 

Półki otwarte można wykorzystać na ustawienie książek, płyt, utworzenie rodzinnej galerii ze zdjęciami czy kolekcjonowanymi figurkami, ale też możemy wykonać typowe półki na wino.

Źródło foto: www.zszywka.pl, www.urzadzamy.pl 

Pod schodami można też wydzielić osobne pomieszczenie, które może pełnić funkcję spiżarni, schowka na niezbyt reprezentacyjne przedmioty codziennego użytku czy nawet WC lub małą pralnię.

Źródło foto: www.wnetrza-ze-smakiem.pl, www.loftmeup.blogspot.com, www.czsnawnetrze.pl, www.czterykaty.pl 

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie pod schodami miejsca do wypoczynku lub miejsca do pracy biurowej.

Źródło foto: www.grochemogarnek.pl, www.magazyn.domideco.pl, www.zszywka.pl

Ja postanowiłam wnękę pod schodami, znajdującymi się w holu, zabudować szafą na odzież wierzchnią domowników i gości. Szafa wyróżnia się środkową częścią stanowiącą charakterystyczną lampę doświetlającą i zdobiącą nowoczesne wnętrze.